Česká republika

Sobota, 07 červen 2008 Tisk E-mail
Organizátoři MS 2008 prezentovali florbalový šampionát v Ostravě

Florbalové mistrovství světa, které se v prosinci uskuteční v České republice, se těší nebývalému zájmu médií. Přesvědčili se o tom účastnici tiskové konference v Ostravě. Na otázky novinářů po Praze i ve druhém pořadatelském městě odpovídali prezident České florbalové unie Filip Šuman, členové organizačního štábu Jan Jirovský, Rolf Franke a Petr Seďa, český reprezentant a mistr Švýcarska v jedné osobě Tomáš Sladký a v neposlední řadě náměstek ostravského primátora Mgr. Lubomír Pospíšil.

Šampionát zahájí 6. prosince v ostravské ČEZ Aréně. Právě v Ostravě se v těchto dnech dolaďují například otázky ubytování a dopravy účastníků mistrovství světa. „Na šampionátu se pochopitelně bude podílet velké množství lidí a nás těší velká podpora magistrátu,“ pochvaloval si ROLF FRANKE a dodal: „O turnaj by měl být obrovský zájem. Už jen podle toho, jaké jsou divácké návštěvy na zápasy extraligové soutěže. Přímo v Ostravě jsou dva špičkové týmy, poblíž navíc i Havířov a Třinec. Zájem by měl být i ze strany škol, kde připravujeme pro děti na tribunách soutěž v tom, komu budou fandit. Atmosféra by proto měla být v hledišti vynikající.“

Pravdou navíc je, že Ostrava je městem sportu a už listopadový turnaj série Euro Floorball Tour potvrdil, že o diváky se organizátoři rozhodně bát nemusí. „Skutečně se dá předpokládat, že zájem bude velký. Přeci jen, florbal se stále více dostává do podvědomí veřejnosti. Na školách se navíc stává sportem číslo jedna. Myslím si, že právě mládež by měla na zápasy mistrovství světa reagovat. Věřím, že obě ostravské Arény budou vyprodány,“ uvedl na tiskové konferenci náměstek ostravského primátora Mgr. LUBOMÍR POSPÍŠIL a přiznal: „Šampionát považujeme za jednu z nejdůležitějších a významově největších sportovních akcí na území města v tomto kalendářním roce. Turnaj by měl Ostravu propagovat a zviditelnit jí jak směrem do republiky, tak i do zahraničí. Osobně mám opravdu radost z toho, že taková akce na území Ostravy proběhne.“

Aby skutečně mohla proběhnout, musí se na její organizaci podílet také řada dobrovolníků. Těch bude třeba 250 až 300. Do jejich řad se přitom hlásí nejen zájemci z České republiky, ale i z dalších zemí. Například Maďarska, Švýcarska nebo Lotyšska. „Zájmem jsme mile překvapeni. Pokud jde právě o dobrovolníky, rekrutují se především ve věku 15 až 25 let. Výjimkou ale není ani o dvacet let starší zájemce. Samozřejmě možné adepty jsme už měli možnost si vyzkoušet přímo v akci a zkoušet je dále budeme. Už se zúčastnili například listopadového turnaje v Ostravě a objevili se také v Teplicích, kde se juniorská reprezentace utkala ve třech zápasech s Finskem. Bez toho není možné do organizace šampionátu někoho zapojit. Ať už z technického hlediska nebo i proto, abychom viděli, jak každý reaguje přímo v akci. Přeci jen byl by velký risk pustit někoho bez zkoušky do organizačního štábu mistrovství světa,“ uvědomuje si JAN JIROVSKÝ.

Na šampionát v domácím prostředí se těší i samotní hráči. „Motivace startovat na mistrovství světa je obrovská. Co druhý den projíždím kolem ČEZ Arény, vždycky se zastavím, podívám se na halu a říkám si, že si v ní za půl roku možná zahraju. A udělám proto maximum,“ slibuje závěrem český reprezentant a hráč hájící barvy švýcarského mistrovského týmu SV Wiler – Ersigen TOMÁŠ SLADKÝ.