MS 2008

Středa, 24 září 2008 Tisk E-mail
Historie - MS 2002 ve Finsku
Světový šampionát ve Finsku byl skvělou oslavou florbalu a potvrdil narůstající celosvětovou prestiž tohoto sportu. Všech 13.665 lístků na finále v nádherné Hartwall Aréně bylo dlouho předem vyprodáno, zápasy domácího finského týmu pak byly živě vysílány ve finské televizi. Finové si moc přáli před domácím publikem uspět a sesadit z trůnu dosud suverénní Švédy.

O to větším šokem proto pro Finy byla úvodní senazační prohra 3:4 s Českem, které favorizované soupeře zdolalo poprvé v historii v nejpříhodnějším okamžiku! Český šok tak výrazně otřásl předšampionátovými prognózami á o prvenství v základní skupině 2 se tak v Helisnkách praly hned tři týmy. Velmi blízko měli k tomuto dílčímu úspěchu Švýcaři, kteří ještě dvě minuty před koncem vedli nad českým týmem 6:2 a jeden gól by jim stačil k prvenství ve skupině. Česká hvězda Radim Cepek však dvěma slepenými góly během 19 vteřin zajistil svému týmu výhodnější druhou pozici pro play off a skupinu přece jen díky lepšímu skóre vyhrálo Finsko.

Naopak suverénně prošli základní skupinou 1 do čtvrtfinále bez ztráty bodu Švédové, kteří pak postoupili do semifinále  drtivou výhrou 16:0 nad Lotyšskem. Hladkou výhrou 7:1 nad Německem se do bojů o medaile podle předpokladů kvalifikovali i Finové, ale zbývající dvě čtvrtfinále nabídla skutečné nerváky. Švýcaři zdolali Norsko těsně 3:2 a o výhře Česka 5:4 nad Dánskem rozhodl až zlatý gól Pavla Kožušníka v prodloužení! Žádné překvapení se nekonalo ani v semifinálových kláních. Švédové přehráli český tým jasně 7:1 a Finové potěšili 6.820 diváků výhrou 5:1 nad Švýcarskem. Poražené týmy se pak před neuvěřitelnou návštěvou 10.489 diváků utkali o bronz a byl z toho další florbalový thriller. Švýcaři v polovině zápasu vedli už 3:0, ale dva góly Tomáš Trnavského a Daniela Folty znamenaly druhé české prodloužení na šampionátu v řadě. V nastaveném čase už ale český tým senzační obrat nedokonal a ve 4. minutě rozhodl Stefan Lüthi o bronzové výhře Švýcarů 4:3.

Fantastické finále Švédska s Finskem sledovalo ve vyprodané Hartwall Aréně 13.665 nadšených diváků. Naděje Suomi na premiérový titul mistrů světa žila ještě 10 minut před koncem za vyrovnaného stavu 3:3. Pak ale Martin Olofsson gólem na 4:3 vrátil Švédy na zlatou cestu a když tentýž hráč zvýšil v poslední minutě na 5:3, zdálo se být 18 vteřin před koncem rozhodnuto. Devět sekund před koncem ale finský leader Jaako Hintikka snížil na 5:4 a drama vrcholilo. Zoufalý pokus o finálový zázrak však skončil nedovoleným zákkrokem Finů a z nařízeného trestného střílení završil Martin Olofsson svůj finálový hattrick a po výhře 6:4 zajistil Švédům již čtvrtý titul mistrů světa.