MS 2008

Pondělí, 01 prosinec 2008 Tisk E-mail
Jansons: Chceme do semifinále
Lotyšský "veterán" Jānis Jansons přijíždí na mistrovství světa s jasným cílem. Dosáhnout nejlepšího výsledku, který kdy Lotyšsko předvede. A nebojí se ani českého týmu, který bude pravděpodobně přímým konkurentem na cestě do semifinále.

Na kolika mistrovstvích světa jsi hrál?
Hrál jsem na čtyřech šampionátech, teď to bude můj pátý.

Co už jsi s reprezentací zažil?
Poprvé jsem za národní tým hrál v Oslo v roce 2002, to mi bylo sedmnáct. Od té doby jsem hrál všechna utkání na mistrovstvích světa i dalších turnajích.

Na kterou příčku by chtěl váš tým dosáhnout v konečném pořadí?
Naším cílem je postoupit do semifinále. A už brzy uvidíme, jestli se nám povede ho splnit.

O semifinále svedete pravděpodobně bitu s Českem. Jste připraveni porazit domácí tým?
Pokud vše půjde tak, jak bychom si přáli, sehrajeme s Čechy rozhodující zápas na cestě do semifinále. Český tým je hodně silný a lotyšská reprezentace jej nikdy v minulosti neporazila, ale všechno je jednou poprvé. Vím, že porazit český tým nebude snadné, ale pokud budeme mít štěstí a budeme mít dostatek sebevědomí, může se stát cokoli.

Jaké jsou silné stránky vašeho týmu?
Myslím, že naší nejsilnější stránkou je fakt, že máme v týmu mladé hráč. Jsme mladičký tým, který chce uspět se všemi soupeři a zároveň dosáhnout nejlepšího výsledku, který kdy Lotyšsko předvede.

Kolik soustředění jste během posledních dvou let absolvovali?
Já jsem se na nadcházející MS připravoval celé dva roky velmi tvrdě. Hráli jsme pár přátelských utkání s Estonskou reprezentací a dalšími účastníky šampionátu. Od letošního léta jsme se na tréninku společně scházeli každou neděli.

Jaká je tvoje role v týmu?
Ainārs Juškēvičs a já budeme hrát v lotyšském dresu  své páté mistrovství, takže jednoznačně patříme k nezkušenějším hráčům našeho výběru.

Co od turnaje očekáváš?
Protože vím, že Češi florbal milují a mnoho z nich ho i hraje, doufám, že na všechny zápasy přijde spousta fanoušků. A při finálovém dni by mohl padnout divácký rekord. Přál bych si, aby díky mistrovství světa začala spousta lidí hrát tuhle skvělou hru, což je jednou z podmínek, aby se florbal stal co nejdříve olympijským sportem.

Proč by měli čeští fanoušci v publiku fandit právě vám?
S domácím publikem za zády pro mě bude mnohem jednodušší dát Švédům tři góly (smích)...