MS 2008

Čtvrtek, 04 prosinec 2008 Tisk E-mail
Jussila: Musíme se zaměřit jen na důležité věci
Stálice finského výběru, vytáhlý útočník Esa Jussila přijíždí s týmem do Česka a je připraven podřídit se týmovému cíli a udělat vše, co po něm bude trenér chtít.

Vzpomínáš si, jak ses cítil tři týdny před startem turnaje ve Švédsku v roce 2006? Máš teď stejné pocity?
Srovnávat mé pocity s těmi z roku 2006 je velice těžké, protože se toho hodně změnilo. V prvé řadě se teď turnaj koná v prosinci, takže se všichni musíme soustředit i na ligové zápasy. V roce 2006 jsme se tři týdny před turnajem už mohli soustředit pouze na nadcházející MS.

 V mém případě vše ovlivňuje i má operace zad v roce 2007. Před operací nebylo vůbec jasné, jestli se budu moct někdy vrátit k jakémukoliv sportu. Naštěstí se operace zdařila a rehabilitace šla podle plánu. Trvalo mi více než 12 měsíců, než jsem se dostal zpátky do starých kolejí. Takže jsem opravdu rád a pyšný na to, že zde můžu v tomto okamžiku být.

Jak se tvá role v týmu za poslední dva roky změnila?
Na MS v roce 2006 jsem byl centr čtvrtého útoku a tentokrát udělám vše pro to, abych si zahrál o něco více. Ale ať už bude má role jakákoliv, jsem připraven ji přijmout a udělat vše, co po mně trenér bude chtít.

Prošel národní tým před mistrovstvím nějakou zvláštní psychickou nebo fyzickou přípravou?
Poslední léto bylo pro národní tým zvláštní. V průběhu léta jsme měli tréninkové kempy, které byly skvělou přípravou na tuto sezónu. Náš tým se stmelil a měli jsme i jakousi psychickou přípravu.

Kolik finských příznivců do Prahy přijede?
Doufám, že přijede hodně fanoušků a modrobílé publikum nás bude hnát dopředu. Vím, že přijedou mí rodiče, což pro mě znamená nejvíc. Kdybych měl tipovat počet fanoušků, řekl bych, že jich z Finska přijedou nějaké tři stovky.

Můžeš charakterizovat styl hry, který očekáváš od Švédů, Švýcarů a Čechů?
Švédové hrají trpělivě a rádi drží míček a diktují tak tempo hry. Švýcaři se spoléhají na svou dobrou fyzickou kondici a vlastní taktiku (forčekink a osobní bránění). Typický český hráč pak využívá brejky. Rychlí, dobří na míčku a s domácím publikem v zádech budou Češi nepříjemným soupeřem pro každý tým.

Co bude nejdůležitější pro úspěch vašeho týmu?
Zaměřit se na důležité věci a dodržovat taktiku po celých 60 nebo 70 minut každého zápasu.

Jaké jsou silné stránky vašeho týmu?
Naší nejsilnější stránkou je fakt, že máme čtyři vyrovnané pětky a každá z nich je schopná skórovat a dodržovat disciplínu.