MS 2008

Sobota, 13 prosinec 2008 Tisk E-mail
Češi otevřeli florbalovou Síň slávy
Čtyři osobnosti ze zahraničí, které se zasloužily o vznik florbalu v České republice, byly v pátek uvedeny do Síně slávy českého florbalu.

Ocenění nazvané Zlatý odznak jim byl udělen na slavnostním večeru v rezidenci primátora hlavního města Prahy, Pavla Béma.

Předávání začalo zahajovacím projevem prezidenta České florbalové unie Filipa Šumana, kterého u řečnického pultu vystřídal pražský primátor Pavel Bém. Ten přivítal ve svém sídle účastníky florbalového mistrovství světa a následně obdržel z rukou Filipa Šumana sadu medailí pro účastníky letošního šampionátu jako vzpomínku a poděkování za spolupráci. Od prezidenta Mezinárodní florbalové federace (IFF) Tomase Erikssona pak dostal i vlaječku IFF.

Následný program už byl v režii zakladatele českého florbalu Martina Vaculíka. Ten přizval k předávání Zlatých odznaků svého bratra Tomáše, se kterým vždy pracovali společně: „Florbal jsme se začali učit od cizinců a chceme se jim za jejich ochotu nějakým způsobem odvděčit. Navíc ve chvíli, kdy tady probíhá mistrovství světa, na kterém jsou právě oni přítomni.“ Celé předávání doprovodila svým vystoupením violistka Jitka Hosprová.

Prvními členy florbalové Síně slávy v České republice se stali Bengt Holmquist, Carl Ake Alquist, Markus Schindler a Risto Kauppinen. Švéd Bengt Holmquist zprostředkoval první kontakty se Švédskem a společně s krajanem Carlem Akem Alquistem poskytl první mantinely a další vybavení, které bylo dlouho jediné v České republice. Švýcar Markus Schindler zprostředkoval první kontakty do Švýcarska a sponzoroval první výjezdy mužské i ženské České reprezentace do zahraničí. Fin Risto Kauppinen českému florbalu vždy výrazně pomáhal a zajistil například stáž současného reprezentačního trenér Zdeňka Skružného ve Finsku.

V dalších ročnících by pak už měli Zlaté odznaky dostávat i lidé z domácího prostředí. Budou mezi ně patřit hráči, trenéři, funkcionáři a další osobnosti. „Dalšími členy Síně slávy už budou samozřejmě i Češi. Máme v úmyslu každoročně ocenit významné osobnosti českého florbalu při příležitosti vyhlašování florbalistů roku,“ prozradil jeden ze zakladatelů českého florbalu Marcel Pudich, který se na udílení ocenění podílel.