Vstupenky
Na MS 2008 už mám vstupenku?
 
 
 
 
 
Neděle, 14 prosinec 2008 Tisk E-mail
Jihde: Dnes to bude naposledy
Před deseti lety získal v Praze svůj první titul mistra světa. Od té doby Niklas Jihde vyhrál, co se dalo. Dnes se chce fenomenální útočník rozloučit se svou reprezentační kariéru. „Plánoval jsem to dlouho. Skončit na světovém šampionátu, v obrovské aréně, ve stejném městě, kde jsem získal svůj první titul. Zní to až moc krásně na to, aby to byla vážně pravda,“ říká Niklas Jihde.

Na co budeš myslet, až dnes začne hrát před finálovým utkáním švédská národní hymna?
To nevím, ale rozhodně budu mít husí kůži. Vždycky jsem hrdý, když hraje naše hymna, ale před posledním zápasem v reprezentaci to bude zážitek. Doufám, že se přijde podívat spousta lidí a vytvoří skvělou atmosféru jako v Ostravě. Hrát před českým publikem je zážitek.

Nastoupíte znovu proti Finům. Jaký mají letos tým?
V semifinále nehráli naplno. Ale my jsme taky zatím předvedli tak osmdesát procent toho, čeho jsme schopní. Teprve zítra to bude opravdu speciální zápas. Tradiční derby. Finové nemají rádi nás a my zase je. Čekali jsme na tenhle souboj dva roky a vložíme do něj úplně všechno.

Nejste na konci turnaje unavení?
Ani ne. Proti Švýcarsku to nebylo příliš fyzicky náročné utkání, ale spíš taktická bitva.

Zkus si vzpomenout na všechny své šampionáty, kterých ses účastnil. Jaké bylo tvé první mistrovství před deseti lety v Česku?
Moc dobré. Do Prahy přijela spousta švédských fanoušků a já jsem získal první medaili.

Co Norsko o dva roky později?
Tam to bylo horší. Moc se mi nedařilo a seděl jsem na lavičce. Ale vyhráli jsme a to bylo hlavní.

Pak následoval šampionát ve Finsku.
Vítězství z Helsinek řadím úplně nejvýš ze všech šampionátů. Porazili jsme ve finále Finsko v jeho domácí hale a před domácím publikem. Skvělý triumf.

Za dva roky jste nastoupili ve Švýcarsku ve finále proti Čechům.
Český úspěch mě docela překvapil. Jinak celý turnaj byl pro mě speciální, protože v té době jsem působil ve švýcarském Zürichu.

No a před dvěma lety se vašemu týmu podařilo triumfovat před vlastním publikem.
Co k tomu říct. Krásný zážitek. Získali jsme titul před zraky našich přátel a rodin. Navíc jsem poprvé vedl švédský nároďák jako kapitán. A letos nechci být první kapitán, který nezíská pro Švédsko zlato.

Cítíš velký tlak? Na hřišti i na střídačce se skoro pořád usmíváš.
Tlak si nepřipouštím. Snažím si mistrovství spíš užívat. Chci předvést to nejlepší, co umím, a zároveň se dobře bavit. Zatím můj přístup vždycky přinášel úspěchy. Doufám, že to bude fungovat i dnes.

Ve florbale jsi získal spoustu titulů a trofejí. Jako mladý ses ale věnoval i tenisu. Nelituješ někdy toho, že jsi u tenisu nezůstal?
Jenom když se dívám na stav svého bankovního konta (smích). Ale ne, takhle nad tím vůbec nepřemýšlím. Rozhodl jsem se pro florbal, protože mě baví víc. Radši hraju v týmu a díky florbalu jsem získal spoustu přátel.

Kdo myslíš, že tě v reprezentaci zastoupí v roli lídra?
Magnus Svensson se bude ještě dlouho držet na špičce. Je to neuvěřitelný hráč. Miluje těsné zápasy a vždycky chce rozhodnout o vítězství.