MS 2008

Neděle, 14 prosinec 2008 Tisk E-mail
Finsko je mistrem světa
Finští florbalisté se stali světovými šampióny. Poprvé v historii přemohli ve finále sousední Švédsko. Stejně jako před dvěma lety ve Stockholmu skončil finálový duel mezi Švédskem a Finskem výsledkem 7:6 v prodloužení. Tentokrát si ale triumf užili hráči Finska. Autorem vítězné branky se stal Tero Tiitu.

Finové naskočili do zápasu ve velkém stylu. Skóre utkání otevřel po minutě hry Mika Kavekari a v čase 15:55 si museli obhájci světového primátu vzít oddechový čas, protože Finsko vedlo už 4:0. Zároveň Petera Sjögrena vystřídal ve švédské svatyni po čtvrtém gólu Daniel Ramsin.

Jenomže Švédové se nadechli k obratu. Stáhli hru na dvě pětky a předvedli svou sílu ve druhém dějství. Od prvního buly se začali tlačit do útoku a postupně mazali finský náskok. V jedenadvacáté minutě se trefil Djurling, další zásah přidal Jihde a po něm se trefil Calebsson. Před odchodem do šaten už Švédové prohrávali o jedinou branku.

V úvodu třetí dvacetimiutovky se pak postaral o vyrovnání Kimmo Eskelinen a po něm rozjásal žlutý dav švédských fanoušků Fredrik Djurling. Necelé dvě minuty na to ještě zvýšil vedení Tre Kronor Niklas Jihde pohotovou ranou z první.

Finsko ale vrátil do zápasu Lassi Vänttinen, který se během dvou přesilovek dvakrát trefil z pravého křídla pod břevno švédské branky. Stejně jako před dvěma lety ve Stockholmu zamířil finálový souboj Švédska s Finskem za stavu 6:6 do prodloužení.

O zlatých medailích pak rozhodlo po pěti minutách nastaveného času pohotové finské přečíslení. Hyvärinen přihrál na levé křídlo Terovi Tiitu a ten trefou do odkryté švédské branky zajistil Finsku zlatý triumf na světovém šampionátu.