MS 2008

Čtvrtek, 16 srpen 2007 Tisk E-mail
Skružný: Stálice mohou být nahrazeny

U reprezentačního týmu je Zdeněk Skružný již sedm let. S domácím šampionátem ale přišla doba, kdy bude muset své svěřence poznat lépe než kdy předtím.

Trenér národního týmu ČR Zdeněk Skružný Jakou roli bude hrát domácí prostředí ve výkonech hráčů?
Velikou, protože nikdo z nás si zatím neuvědomuje, co to vlastně bude. Už jenom to, že dva roky před mistrovstvím světa už jsem odpovídal na to, co na něm bude... A ten tlak se bude stupňovat. Budeme muset poznat hráče více, než jak je známe dosud. Schopnost hrát pod tlakem a být vůči němu odolný by měla hrát velkou roli při konečném výběru. Ve finále v něm nemusí být hvězdy české extraligy, ale mladí kluci, kteří tlaky okolí ustojí. I stálice mohou být nahrazeny.

Bude schopnost vypořádat se s tlakem ve vítkovické ČEZ Aréně a případně v Sazka Aréně jedním z faktorů konečné nominace?
Určitě ano. Rádi bychom přípravu směřovali i tímto směrem. Nejen florbalově, ale zvládnout i komunikaci s novináři a vypořádat se i s nepříjemnými otázkami. Chtěli bychom navázat bližší spolupráci s Robertem Zárubou, ale ten stoprocentně nebude mít čas. Chceme si vyžádat konzultace od trenérů z jiných sportů, kteří si tímto prošli.

Před přípravným cyklem na šampionát v Česku jste zavedli novinku - kondiční testy. Pořád platí prohlášení, že kdo neprojde testy, nebude v týmu na mistrovství?
To řekl David Zlatník. Já se vyhýbám tak jednoznačným formulacím. Ale byli bychom rádi, kdyby všichni hráči testy absolvovali. Ale nestavěl bych to do pozice: nebudeš na testech - nebudeš na mistrovství světa. Já jsem tohle nikdy neřekl a myslím si, že to je nešťastná formulace. 

Pro hráče jsou ale kondiční testy strašákem či motivací, že?
Ano. Speciálně směrem k hráčům české extraligy, protože zde máme mizernou kondiční připravenost. Myslím si, že jsme trochu přispěli ke zlepšení. Co jsem měl možnost mluvit s hráči i trenéry, tak letošní příprava byla asi nejkvalitnější v historii extraligy. Hráči samotní vnímají testy prestižně. Nechtěně nám na veřejnost uniklo pořadí všech disciplín a hráči, kteří to viděli, se ozvali, že některá hodnocení jsou divná. Jsem rád, že to sledují.

Jak hodnotíte výstupní čísla z testů - překvapilo vás něco?
Nemáme je s čím porovnat, takže porovnáváme jen mezi sebou. Vytáhl jsem si nějaké hokejové tabulky, ale tam je kondice úplně někde jinde. Těžko se to dá zatím porovnávat s profesionálními sportovci. Potřebujeme, aby na tom hráči byli fyzicky dobře na začátku turnaje i ve třetí třetině zápasu o medaili, což bohužel někteří nezvládají.

Objevily se i kritické hlasy na bezhlavé zlepšování kondice v tom smyslu, že v extralize se zbytečně moc běhá na úkor taktiky.
Stoprocentně to tak je. Ale to nezměníme, když nebudou hráči kondičně na výši. Problém je v tom, že všichni pracují na kondici, protože to je nejjednodušší věc ke zlepšení. Chyba je ale v mládežnických kategoriích. Po taktické stránce jsme hodně pozadu, protože se taktika neumí používat. Když to srovnám s Finskem - tam se mezi nejlepšími týmy druhé nejvyšší soutěže taktika měnila, přizpůsobovala se, byly to opravdu zajímavé zápasy. Hráči byli schopní na pokyny reagovat, čehož extraligoví florbalisté schopni nejsou.

V čem je chyba?
Taktika je záležitost trenérského vedení a ochoty hráčů ji dodržovat. U nás hráči hodně mluví do toho, jak se bude hrát. To ale není jen problém florbalu.

Nejbližší reprezentační turnaj vás čeká v září. Má ale cenu se měřit s Polskem či Estonskem?
Potřebujeme se sejít a trénovat. Vždycky je lepší, když se končí zápasem. S týmy ze silné čtyřky hrajeme často, potřebujeme si vyzkoušet i zápasy, kdy budeme hrát do plných a kde budeme favoriti. Bude to výběr z české ligy, nechceme tahat krajánky týden před začátkem sezóny. Ale pozor: Estonci porazili v únoru Lotyše, takže to bude určitě dobrý soupeř.

AUTOR ČLÁNKU: Michael Mareš