MS 2008

Pondělí, 21 leden 2008 Tisk E-mail
EFC 2008 ovládli Švédi a Švýcarky
Napínavý turnaj, na kterém změřily síly mistryně a mistři z nejvyspělejších evropských florbalových zemí, hostilo minulý týden Finsko. A nebyla zde nouze o překvapení. Tím největším a zároveň nejlepším se z českého pohledu stala bronzová medaile ženského týmu Děkanky, která v rozhodující bitvě zdolala v prodloužení švédské Rönnby. Pozadu nezůstal ani Tatran Střešovice, který přes švýcarský Wiler a italský Viking Roma postoupil do semifinále.

Vítězové EFC 2008Podle papírových předpokladů se mezi muži do víkendových bojů o medaile protáhly oba startující švédské celky, Warberg a AIK. Další dvě místa ale patřila spíše outsiderům. V „české“ skupině si na Tatranu vylámal zuby švýcarský Wiler, stejně dopadl ve druhé skupině finský suverén SSV a na jeho úkor si semifinále zahrál jeho velký rival z domácí scény SC Classic. Tatran ani Classic ale nedokázaly vzdorovat švédské síle, a tak se finále stalo loňskou reprízou. V nádherné taktické bitvě, která dospěla do prodloužení, vystřelil necelou minutu před jejím koncem evropský titul pro AIK Frederik Djurling po akci Niklase Jihdeho. V souboji zklamaných semifinalistů nestačili Češi na finskou ofenzivní sílu a prohráli 3:12, čímž však zopakovali své dosavadní nejlepší umístění.

Také ženskou část evropského poháru ozdobily v semifinále dva týmy Švédek. Zaváhání nepřipustil ani nejlepší současný švýcarský celek UHC Dietlikon a své vysoké ambice postupem mezi čtyřku nejlepších potvrdily i hráčky HFK Děkanka. Těžký los skupiny se stal osudným pro domácí družstvo Tapanilan Erä, které nakonec neuspělo ani v zápase o 5. místo, které prohrálo na nájezdy s norskou Sveivou. Víkend pak přinesl zajímavé rozuzlení medailové tajenky. Do finále postoupily podle očekávání Dietlikon a IKSU, týmy, které se ve stejném utkání potkaly už vloni, a jejich letošní střetnutí rozhodla až sedmá série trestných střílení ve prospěch švýcarských obhájkyň. Také zápas o 3. místo mezi Děkankou a Rönnby byl po základní hrací době nerozhodný a muselo se prodlužovat. Dvě a půl minuty před koncem nastavení se za Děkanku trefila Oxana Komissarova a mohla propuknout obrovská česká radost. Děkanka při své první účasti na EC získala cenný bronz a zároveň jako první český celek v historii porazila na akci pořádané IFF soupeře ze Švédska.

Podrobné výsledky, statistiky, fotografie a články z EFC 2008 naleznete na www.efc2008.fi.